Witajcie! Dzisiaj chciałabym podzielić się z Wami przepisem na świetne pierogi z bobem! Są bardzo aromatyczne dzięki wędzonemu boczkowi, czosnkowi i podsmażonej cebulce. Dodatek pesto z młodych liści marchewki i domowy szybki twarożek z jogurtu nadał całemu daniu wyjątkowego smaku.


Sezon na bób trwa w najlepsze i jego cena jest już umiarkowana. Z kilograma bobu uzyskałam farsz na ok. 60 pierogów. Natomiast pesto z młodych liści marchewki uzyskałam dzięki obfitym plonom marchwi w swoim ogródku. Pesto możemy przygotować również z liści rzodkiewek i jest równie smaczne.

Składniki:
Ciasto:

* 500 gramów mąki pszennej najlepiej tortowej typ 450
* 300 ml gorącej wody
* 2 szczypty soli
* 1 łyżka oleju

Farsz:
* 1 kg bobu
* ok. 300 gramów wędzonego boczku
* 3 cebule
* 3 ząbki czosnku
* sól i pieprz do smaku ( polecam sól himalajską różową i kolorowy pieprz )

Pesto:
* 1 duży pęczek liści młodej marchewki
* ok. 50 gramów migdałów/słonecznika/ orzeszków pinii/
* 3 łyżki oliwy z oliwek
* opcjonalnie parmezan
* sól do smaku

Twarożek:
* 250 ml jogurtu naturalnego 
* szczypta soli

Dodatkowo:
* blender
* blender kielichowy
* termometr
* misa + drobne sitko + gaza



Przygotowanie farszu:
Bób płuczemy, zalewamy zimną wodą, dodajemy łyżeczkę cukru i gotujemy do miękkości. W międzyczasie boczek, cebulę i czosnek drobno kroimy. Najpierw smażymy boczek na suchej patelni, mocno zarumieniony zdejmujemy z patelni i smażymy cebulę oraz czosnek na tłuszczu po boczku.



Miękki i wystudzony bób miksujemy blenderem, następnie dodajemy resztę składników, mieszamy i doprawiamy. 



Przygotowanie ciasta:
Mąkę przesiewamy. Dodajemy sól i gorącą wodę. Najpierw ciasto możemy mieszać drewnianą łyżką w misce, następnie po chwili zagniatać rękoma. Dodajemy olej i wyrabiamy. Ciasto powinno być aksamitne, zbite i elastyczne zarazem. Gotowe ciasto przekładamy do siateczki, zawijamy szczelnie i odstawiamy na 15 minut w ciepłe miejsce.
Po upływie 15 minut, dzielimy ciasto na 3 - 4 części i wałkujemy po jednej. Im cieniej rozwałkujemy ciasto, tym smaczniejsze będą pierogi. To farsz jest najważniejszy, choć ciasto nie powinno odstawać z boku ;) Farsz nakładamy solidnie, łyżeczkę na jedno kółko. Polecam do wykrajania kółek - metalowy ring, ale szklanka również będzie dobra.





Przygotowanie pesto:
Liście młodej marchwi siekamy na mniejsze kawałki ( łodyżki możemy pominąć). Czosnek obieramy, a migdały lub orzeszki/ słonecznik prażymy na suchej patelni. Wszystkie składniki łączymy ze sobą w kielichu blendera. Zalewamy oliwą i miksujemy. Pod koniec doprawiamy.



Przygotowanie twarożku:
Jogurt wlewamy do małego garnka z grubym dnem. Nastawiamy na słabej mocy palnika,solimy i podgrzewamy do 80 stopni. Nie możemy jogurtu zagotować. W momencie kiedy jogurt zaczyna się ścinać, mieszamy go. Jeżeli jogurt przypomina zważone mleko, odstawiamy je do wystudzenia.

Ścięty jogurt przelewamy przez gazę nałożoną na sitko, umieszczone jest na wysokiej misy. Następnie gazę związujemy, nakładamy obciążenie i wstawiamy do lodówki. Serek jest gotowy od razu po odsączeniu, jednak jego konsystencja będzie lepsza po dłuższym upływie czasu, lub całej nocy odciekania serwatki.



Wykończenie dania:
Ulepione pierogi gotujemy nie dłużej niż 4 -5 minut. Jeżeli mamy na prawdę cienkie ciasto, wrzucamy na gotującą się wodę i już po 3 minutach sprawdzamy czy pierogi są miękkie. Jeżeli lubicie podsmażane pierogi, lepiej zawczasu je wyjąć i przełożyć na dobrze rozgrzaną patelnie z tłuszczem. Na talerz nakładamy w kilku miejscach pesto oraz serek. Dekorujemy według własnych upodobań.


Brak komentarzy